
Virškinimo traktas. Gastropanel tyrimas
Šis kraujo tyrimas leidžia įvertinti 4 žymenis: specifinius skrandžio baltymus pepsinogeną I ir II (PG I ir PG II), gastriną-17 ir IgG antikūnus prieš H. Pylori.
Pepsinogenas – neaktyvus fermento pepsino pirmtakas. PG I gamina skrandžio kūno ląstelės, taigi jis yra tiesioginis skrandžio kūno gleivinės būklės indikatorius. PG II gaminamas visoje gleivinėje. Šiek tiek PG I ir II patenka į kraują ir gali būti pamatuota.
Esant atrofiniam skrandžio kūno gastritui, ląstelių, gaminančių skrandžio rūgštį, kiekis mažėja. Dėl to mažėja ir PG I koncentracija kraujyje. Rodiklis, mažesnis už 30 yra prielaida įtarti atrofiją ir atlikti papildomus tyrimus.
PG II rodikliai kyla (daugiau, nei 10), jei yra gleivinės uždegimas.
Taip pat vertinamas jų santykis. PG I/PG II <3 gali reikšti, kad jo gaminasi per mažai nevalgius (pepsinogenas skrandžio rūgšties pagalba turi virsti pepsinu). Priežastis gali būti gleivinės atrofija – nepakanka ląstelių, kurios galėtų juos gaminti. Matant tokias reikšmes būtina gastroskopija.
Gastrinas – virškinimo trakto hormonas, duodantis „komandą” gaminti skrandžio rūgštį bei pepsiną. Jis taip pat atsakingas už virškinimo trakto motoriką. Gastriną gamina specifinės ląstelės antralinėje skrandžio dalyje, tad ir tyrimo nuokrypiai indikuoja pažeidimus antralinio skyriaus gleivinėje. Tyrime vertinamas bazinis gastrinas (tuščiu skrandžiu) ir gastrino pavalgius santykis.
Jei jis žemas prieš ir po stimuliacijas, galima padaryti išvadas, kad jo sekrecija sumažėjusi ir problema yra pačiose antralinės dalies ląstelėse. Gastrino rodiklių pokyčiai leidžia įtarti įvairių skrandžio dalių atrofiją bei H. Pylori kolonizaciją.
Bazinis gastrinas gali būti pakilęs esant:
🔸 Skrandžio kūno atrofiniam gastritui
🔸 Vartojant protono pompos inhibitorius (omeprazol ir kiti šio tipo vaistai)
🔸 Esant stresui, vartojant steroidinius preparatus
🔸 Sergant inksų ligomis
🔸 Esant aktyviai H. Pylori
Žemas bazinis gastrinas gali būti dėl:
🔹 Antralinės dalies atrofijos (mažėja ląstelių, gaminančių gastriną)
🔹 Padidėjusio skrandžio rūgštingumas (atgalinės reguliacijos mechanizmas – gastrinas skatina rūgšties sekrecijos, kai šios pakanka arba per daug, gastrino nereikia)
🔹 Hipotireozės
🔹 Pašalinto skrandžio

Norint diferencijuoti tarp atrofijos ir padidėjusio rūgštingumo reikia tirti gastriną po stimuliacijos. Tam naudojamas baltyminis gėrimas. Jei po stimuliacijos gastrinas išlieka žemas (<3 pmol/l) galima įtarti atrofinį skrandžio antralinės dalies gastritą. Pakilęs gastrinas gali būti rodyti didelį skrandžio rūgštingumą.